Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje

Tisková zpráva

 

Cestářské rodeo SÚSJMK - 2017

Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje uspořádá

v neděli 15.10.2017 od 10:00 hodin

v areálu Masarykova okruhu v Brně (prostor za restaurací PADDOCK)

propagační akci „XI. ročník Cestářské rodea SÚS JMK“.

akce bude opět součástí dne otevřené dráhy na Masarykově okruhu Brno

Také v letošním roce si řidiči autosypačů zasoutěží v  jízdě zručnosti s nákladním automobilem s předsazenou sněhovou radlicí tzv. „křídlem“. Jedná se již o desátý ročník soutěže zahrnující slalom vozidla na vytyčené trase včetně přesnosti zastavení či ovládání specielní sněhové radlice. Pravidla soutěže vycházejí z mezinárodních zkušeností. Obdobné soutěže jsou organizovány pravidelně v USA, Islandu a od roku 2005 i na Slovensku. V české republice tuto akci poprvé uspořádala SÚS JMK v roce 2007.

V jízdě zručnosti se představí profesionální řidiči SÚS JMK. Konkurenci jim bude tvořit zástupce Brněnských komunikací, vítěz Cestářského rodea Slovenské republiky 2017 a vítěz Cestářského rodea 2017 z kraje Vysočina. 

Zástupce Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje, reprezentoval 20. září 2017 SÚS JMK na cestářském rodeu pořádané Krajskou správou a údržbou silnic kraje Vysočina. V pátek 13. října 2017 se uskuteční již třináctý ročník „Cestárského rodea“, který bude součástí XXII. ročníku akce „Dni Slovenských cestárou“. Zástupce SÚS  JMK  bude na této akci reprezentovat české cestáře. Ve dnech 26. a 27. října 2017 se v Maďarsku ve městě Szigentszentmiklós uskuteční druhý ročník „Cestářského rodea“ zemí V4.

Cílem akce je popularizovat práci silničářů při zimní údržbě silnic. Samozřejmě, že nelze simulovat zimní podmínky, kdy vozidlo jede po zledovatělé či zasněžené vozovce.        

Cestářské rodeo je jednou z mála možností, jak alespoň částečně připravit řidiče silničáře v předstihu na zimní podmínky. V zimě do vozidel autosypačů usedají v důsledku nutné směnnosti i řidiči, kteří v průběhu stavební sezóny obsluhují zcela jiné mechanismy silniční údržby. Získat opětovnou zručnost pro první zásahy je zejména pro ně obtížné a vyžaduje alespoň základní přípravu.

Málokterý motorista si uvědomuje, jak obtížná je často v zimních podmínkách situace řidiče posypového vozu. Autosypač, jehož hmotnost dosahuje téměř 25 tun, je v podstatě pouze upravený nákladní automobil, který je vybaven sněhovou radlicí, sypací nástavbou a převážně rozmetadlem posypu umístěným až za vozidlem. Na zledovatělé či zasněžené silnici je tedy řidič autosypače ve stejné situaci, jako kterýkoliv jiný řidič nákladního auta. Na rozdíl od něho však nemůže zastavit a čekat až se sjízdnost zlepší. Musí se dokázat vyrovnat se zhoršenou sjízdností a přitom posypem či plužením neohrozit ostatní účastníky silničního provozu.

Akce „Cestářské rodeo SÚS JMK“ bude provázena výstavou komunální techniky pro zajištění především zimní údržby komunikací.

Ing. Zdeněk Komůrka

ředitel SÚS JMK

ikona jedna

Mapa silnic II. a III. tříd

Interaktivní mapa silnic s projekty

ikona jedna

Cestmistrovství

Zobrazit kontakty na jednotlivá cestmistrovství

ikona jedna

Sjízdnost silnic JMK

Interaktivní mapa silnic

ikona jedna

Kamery SUS JMK

Prohlédněte si aktuální záznamy z našich silnic

ikona jedna

Fotogalerie

Prohlédnte si fotky našich strojů a fotky přímo od našich lidi

ikona jedna

Uzavírky

Přehled aktuálních uzavírek

ikona jedna

Kariéra

Aktuálně obsazované pozice

ikona jedna

Počasí

Ať Vás počasí nepřekvapí

ikona jedna

Ke stažení

Dokumenty a formuláře ke stažení

Napište nám