Tisková zpráva ze dne: 15.2.2024

Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje spouští novou mapovou aplikaci, která veřejnosti poskytne online informace o zajištění zimní údržby na území jižní Moravy. Konkrétně se jedná o počet zasahujících vozidel, která jsou vybavená sypací nástavbou a sněhovou radlicí, jaká je jejich aktuální poloha a viditelný bude i stav ošetřených úseků.

„Naši krajští cestáři využívají obdobný systém už 10 let. Mohou tak v reálném čase sledovat, kolik vozidel v terénu zasahuje a zjistit jejich interní popis. Vzhledem k tomu, že zejména během zimní údržby je zájem o tyto činnosti silničářů enormní, tak jsme se rozhodli systém přenést na webové stránky, kde bude nonstop přístupný komukoliv,“ uvedl Jiří Crha, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy.

Systém zobrazuje informace o ošetření silnic, jedná se tedy o posyp nebo pluhování. Úseky se zbarvují do odstínů fialové v okamžiku, kdy se vozidla po komunikaci pohybují a nemají zapnutý posyp nebo neprovádí pluhování. Jedná se tedy o takzvanou kontrolní jízdu.

„V průběhu kontrolní jízdy může vozidlo při zjištění závady ve sjízdnosti přejít do režimu údržby. V případě, že se úseky zbarvují od zelené přes červenou, modrou až po žlutou, tak vozidla provádí posyp nebo pluhování. Časová osa ošetření jednotlivých úseků vychází z platné vyhlášky, která stanoví, že úseky zařazené do příslušného pořadí důležitosti musí být ošetřeny v případě I. pořadí do 3 hodin, II. pořadí do 6 hodin a III. pořadí do 12 hodin,“ vysvětlil ředitel Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Roman Hanák s tím, že součástí aplikace je také zobrazení aktivních vozidel (mají zapnutý motor) a neaktivních, které se po 15 minutách od vypnutí motoru z mapy ztratí.

„Je to první krok k tomu, aby lidi měli přehled o práci našich cestářů a mohli se podívat, co se zrovna dělá. Podoba ještě není finální a bude se to dál posouvat. Pracuje se na tom, aby se v mapě objevil i plán zimní údržby, aby byly vidět ošetřované úseky podle důležitosti nebo taky  které části silnic se neudržují nebo udržují plužením a podobně. V létě se zase do mapy může promítnout sečení podél silnic nebo zobrazení vozidel, které dělají běžnou údržbu,“ nastínil další možný vývoj aplikace hejtman kraje Jan Grolich.

Právě zveřejněná mapa zobrazuje pohyb vozidel, která zajišťují údržbu na silnicích II. a III. třídy mimo území města Brna. „Společnost Brněnské komunikace a.s. má od zimního období 2023/2024 nového dodavatele systému GPS, který se momentálně neshoduje s tím našim, o vzájemném sladění dat budeme ještě jednat,“ uzavřel Hanák.

ikona jedna

Mapa silnic II. a III. tříd

Interaktivní mapa silnic s projekty

ikona jedna

Cestmistrovství

Zobrazit kontakty na jednotlivá cestmistrovství

ikona jedna

Sjízdnost silnic JMK

Interaktivní mapa silnic

ikona jedna

Kamery SUS JMK

Prohlédněte si aktuální záznamy z našich silnic

ikona jedna

Fotogalerie

Prohlédnte si fotky našich strojů a fotky přímo od našich lidi

ikona jedna

Uzavírky

Přehled aktuálních uzavírek

ikona jedna

Kariéra

Aktuálně obsazované pozice

ikona jedna

Počasí

Ať Vás počasí nepřekvapí

ikona jedna

Ke stažení

Dokumenty a formuláře ke stažení

ikona jedna

Ochrana oznamovatelů

Whistleblowing

Hraj na Paypal Casino a ochraňte své peníze!

Napište nám