Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje (SÚS JMK) testuje na svých vozech speciální senzoriku. Díky nabídce společnosti VisionCraft má možnost využít a otestovat speciální zařízení, které dokáže monitorovat nedostatky na silnicích. Jedná se například o výmoly v dané lokalitě, stav vozovky nebo třeba svislé a vodorovné značení.

„Senzorika má tři hlavní výhody. Je neinvazivní – tedy zapojí se do interiéru vozidla během pár minut a není nutné s ní nijak po nastartování vozidla interagovat. Veškeré informace sbírá automaticky. Druhá výhoda je, že pro detekci poruch nebo jiných dat, které umí sbírat, nejsou zapotřebí ideální podmínky. Řešení je navrženo tak, že senzor detekuje vozovky a jejich okolí v několika vozidlech, počítá s tím, že zachytí někde nepřesnosti, ale umí se sám poučit, a čím častěji se jezdí, tím je přesnější,“ uvedl za společnost VisionCraft Robert Pinkas s tím, že výčet možností, jak senzor využít, nemá konce, tato chytrá inteligence se dokáže všemu doučit.

„Se spoluprací jsem spokojeni a v nejbližších dnech nás čeká společné vyhodnocení, které už teď vidím velmi pozitivně a pevně doufám, že budeme senzory v naší práci dále využívat. Vzhledem k tomu, že je v Brně veletrh URBIS, chtěli jsme se s touto chytrou technologií pochlubit i jiným správcům, myslíme si, že umělá inteligence má prostor i u nás,“ dodal náměstek ředitele SÚS JMK Milan Macháček.

Senzor svůj výsledek vyhodnotí graficky, případně mapovým podkladem a součástí pomyslného hlášení je i sada fotografií s vyznačením místa poruchy. Správce tak dostane kompletní záznam o diagnóze vozovky, místě a četnosti výskytu.

„Pro účely krajských silničářů je hlavní výhodou to, že je senzor bezúdržbový, malá krabička se nainstaluje za stínítko spolujezdce a kamerka na čelní sklo. Napájení je 12V z přípojky uvnitř vozidla, které se aktivuje nastartováním motoru. Řidič nemusí řešit vůbec nic, vše se aktivuje automaticky. Provoz je nepřetržitý, pokud vozidlo nezastaví,“ doplnil Pinkas.

„V rámci těchto senzorů jsme v úplném začátku, vlastně jsme i překvapeni, co všechno jsme díky takto malé věcičce schopni detekovat. Z hlediska ceny – testování bylo prováděno zcela zdarma, předpokládám, že pokud dojde k dohodě, bavili bychom se o paušálu pro využití v konkrétních termínech,“ uzavřel Macháček.

ikona jedna

Mapa silnic II. a III. tříd

Interaktivní mapa silnic s projekty

ikona jedna

Cestmistrovství

Zobrazit kontakty na jednotlivá cestmistrovství

ikona jedna

Sjízdnost silnic JMK

Interaktivní mapa silnic

ikona jedna

Kamery SUS JMK

Prohlédněte si aktuální záznamy z našich silnic

ikona jedna

Fotogalerie

Prohlédnte si fotky našich strojů a fotky přímo od našich lidi

ikona jedna

Uzavírky

Přehled aktuálních uzavírek

ikona jedna

Kariéra

Aktuálně obsazované pozice

ikona jedna

Počasí

Ať Vás počasí nepřekvapí

ikona jedna

Ke stažení

Dokumenty a formuláře ke stažení

ikona jedna

Ochrana oznamovatelů

Whistleblowing

Hraj na Paypal Casino a ochraňte své peníze!

Napište nám