Nedostatečná skladovací kapacita chemického posypového materiálu a ekonomičtější provoz, to jsou hlavní důvody plánované výstavby nové haly na sůl v Blansku. Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje (SÚS JMK) doposud řešila skladování zásob těchto materiálů na několika místech, konkrétně v Blansku cca 1000 t, Boskovicích cca 1 000 tun, v Tasovicích cca 300 tun a v Tišnově maximálně cca 600 t. Nová hala v Blansku bude mít kapacitu 4 000 t, přičemž ostatní skladovací místa zůstanou zachována. Jihomoravští radní dnes odsouhlasili vypsání veřejné zakázky na výběr zhotovitele stavby.

„Záměr této stavby byl jasný, mít jedno skladovací místo s odpovídající kapacitou. Nová hala bude stát v areálu cestmistrovství Blansko, které je v Komenského ulici.  Výstavba bude znamenat jednoznačně ekonomičtější provoz, pokud naplníme celou halu brzkým nákupem materiálu v letním období, kdy jsou příznivější ceny, jsme takto schopni ušetřit až 1,2 mil. korun. Doposud jsme museli zásoby soli průběžně během zimy doplňovat, a to se výrazně prodražovalo,“ uvedl hejtman kraje Jan Grolich, s tím, že rozdíl mezi letní a zimní cenou za materál se historicky pohybuje na hranici 300,- Kč za tunu soli bez DPH.

„V případě realizace nové haly na cestmistrovství v Blansku bude celková kapacita skladů této oblasti 7 600 tun posypové soli. Díky takové zásobě nebude nutné provádět nákupy za zimní cenu, samozřejmě se nevyhneme převozům do jiných skladů, ale náklady na převoz jsou nižší než nákup za zimní cenu a dále se eliminuje problém s kapacitou dopravců a výrobců přímo z Německa nebo Polska. Současně předpokládám, že tato hala bude sloužit i jako zásoba pro navazující cestmistrovství jako jsou například Rosice nebo Vyškov,“ popsal ředitel Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Roman Hanák.

„V tuto chvíli můžeme stavbu začít soutěžit.  Předpokládám, že následně nejpozději v dubnu začneme s realizací a na konci tohoto roku halu dokončíme. Očekávané náklady jsou teď ve výši 75 mil. korun. Musím podtrhnout, že za poslední rok jde o výstavbu již druhé haly na sůl v našem kraji. Hospodárněji tak fungujeme už díky nové hale v Moravském Krumlově, kterou jsme dokončili v polovině roku 2023. Ještě dříve pak vznikly haly v Hodoníně a v Brně,“ uzavřel náměstek hejtmana pro oblast dopravy Jiří Crha.

Konstrukčně je objekt nové haly, tedy skladu posypové soli, řešen jako jednopodlažní dřevěný skelet půdorysných rozměrů 40 x 26 m. Uvnitř haly se nachází oddělený prostor pro výrobu solanky, opatřený míchacím zařízením a skladovacími nádržemi v objemu 2 x 10 000 litrů. Součástí nového skladovacího objektu je i 5 zastřešených boxů pro skladování inertních materiálů pro letní i zimní údržbu silnic. Půdorysné rozměry tohoto skladovacího prostoru jsou 34,8 x 10,5 m. Uskladněním inertních materiálů v krytých boxech budou tyto chráněny proti povětrnostním vlivům. Přístřešek je navržen jako montovaný z betonových bloků a zastřešený pultovou střechou.

ikona jedna

Mapa silnic II. a III. tříd

Interaktivní mapa silnic s projekty

ikona jedna

Cestmistrovství

Zobrazit kontakty na jednotlivá cestmistrovství

ikona jedna

Sjízdnost silnic JMK

Interaktivní mapa silnic

ikona jedna

Kamery SUS JMK

Prohlédněte si aktuální záznamy z našich silnic

ikona jedna

Fotogalerie

Prohlédnte si fotky našich strojů a fotky přímo od našich lidi

ikona jedna

Uzavírky

Přehled aktuálních uzavírek

ikona jedna

Kariéra

Aktuálně obsazované pozice

ikona jedna

Počasí

Ať Vás počasí nepřekvapí

ikona jedna

Ke stažení

Dokumenty a formuláře ke stažení

ikona jedna

Ochrana oznamovatelů

Whistleblowing

Hraj na Paypal Casino a ochraňte své peníze!

Napište nám