Polygon Brno byl i letos centrem pro bezpečné jízdy řidičů Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje (SÚS JMK). Na dvaatřicet našich řidičů čekala perfektní výuková plocha, profesionální instruktoři a hlavně dokonalý prostor pro efektivní trénink za volantem.

„Tyto kurzy pořádáme z hlavního důvodu, chceme, aby se naši řidiči seznámili s chováním nákladních vozidel (sypačů) v krizových situacích, které mohou vzniknout při zimní údržbě, ale i v rámci běžného silničního provozu. Řada našich řidičů řídí přes léto, kdy probíhá letní údržba jinou techniku než nákladní vozidla, proto je velmi nutné je před zimou na nečekané situace každoročně připravit,“ uvedl ředitel Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Roman Hanák.

V letošním roce SÚS JMK organizovala dva tyto kurzy, vždy je absolvovalo 16 řidičů.  Správa je financovala ze svého provozního příspěvku. Vzhledem k zájmu a pochopitelně i potřebnosti, předpokládá vedení společnosti, že jej bude každoročně opakovat. Termín pro rok 2023 je již rezervovaný.

„Absolvovat kurz není pro naše řidiče povinné, jde spíše o doporučení. Každopádně je dobré jím projít v momentě, kdy dostane řidič do rukou nové vozidlo,“ doplnil Hanák.

Kurz je rozdělen na dvě části, a to na teoretickou, která je dvouhodinová a následně pak pětihodinová, což je jízda přímo na polygonu. K dispozici jsou vozidla zajišťující zimní údržbu komunikací, s podvozky buď 4x4 nebo 6x6, s výbavou sypačové nástavby a sněhové radlice.

„Cílem kurzu je hned několik dovedností. K těm nejdůležitějším patří zjistit a zažít si, jak vozidlo reaguje nebo zastavuje na různých typech povrchů, jak v krizových situacích správně a efektivně zastavit, vyhnout se překážce při plném brzdění, jak vyřešit přetáčivý i neotáčivý smyk, rozjezdy do kopce a brzdění z něj, vyhnutí se nečekané překážce nebo třeba pochopení, jak správně fungují bezpečnostní systémy vozidel,“ popsal provozní náměstek Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Milan Macháček.

Iniciativa na pořádání kurzů pro řidiče na brněnském polygonu vznikla na provozním úseku ředitelství SÚS JMK a v roce 2019 se podařilo uskutečnit první kurz. Díky jeho absolvování dokázali naši řidiči dobře rozpoznat rozdíl v pneumatikách, které jsou na vozidlech zajišťujících zimní údržbu obuty (používány). „Právě tyto zkušenosti pak využíváme nejen při nákupu nových vozidel, ale i samotných pneumatik. Zcela zásadní je pak pro nově nastupující řidiče do naší společnosti,“ uzavřel Macháček. 

https://youtu.be/E3NS6gvB5bU

ikona jedna

Mapa silnic II. a III. tříd

Interaktivní mapa silnic s projekty

ikona jedna

Cestmistrovství

Zobrazit kontakty na jednotlivá cestmistrovství

ikona jedna

Sjízdnost silnic JMK

Interaktivní mapa silnic

ikona jedna

Kamery SUS JMK

Prohlédněte si aktuální záznamy z našich silnic

ikona jedna

Fotogalerie

Prohlédnte si fotky našich strojů a fotky přímo od našich lidi

ikona jedna

Uzavírky

Přehled aktuálních uzavírek

ikona jedna

Kariéra

Aktuálně obsazované pozice

ikona jedna

Počasí

Ať Vás počasí nepřekvapí

ikona jedna

Ke stažení

Dokumenty a formuláře ke stažení

ikona jedna

Ochrana oznamovatelů

Whistleblowing

Hraj na Paypal Casino a ochraňte své peníze!

Napište nám